VÝCVIKOVÝ A SPOLEČENSKÝ VÍKEND SKŠSP PRO PSY A PÁNÍČKY - JASENSKÁ DOLINA 2006

Akce se konala od 5.-9. 7. 2006 (prodloužený víkend) v Jasenské dolině (na úpatí Velké Fatry). Byli jsme ubytovaní v penzionu Brest. Pro ilustraci - hned vedle penzionu je spodní stanice lyžařského vleku a nad ním se klikatí do výšin dvě poměrně náročné sjezdovky.

Akci napoprvé pořádal Slovenský klub švýcarských salašnických psů, jako možnost rozšíření přístupu k informacím, co se týče výcviku a výchovy našich čtyřnohých mazlíčků. Současně jako pomůcku pro zájemce o bonitaci, kdy na Slovensku byla zavedena při bonitaci také zkouška povahy. I na tu lze psy částečně připravit a současně tak získat více informací a prohloubit zdravý vztah majitele a jeho psa.

Program tohoto víkendu se sestával hlavně z výuky výcviku, prostě a jednoduše: "Jak na to ". Výcviku se věnovaly - Markéta Sojková a Romana Polická.

Další byla "ringová drezúra" - tj. nácvik ve výstavním kruhu (jak ukazovat zoubky, varlata, výstavní postoj, pohyb v kruhu a vše s tím spojené). Nácviky ve výstavním kruhu vedla Zita Lukáčová.

Souběžně se konaly vzdělávací akce, jako bylo několik přednášek. Přednášku o výcviku si vzala na starost Jarka Sojková. Přednášky o chovu (hlavně salašnických psů na Slovensku) a další o výstavách, výstavních řádech, titulech a vším, s výstavami spojeným, se ujala Zita Lukáčová.

Také bylo potřeba se pobavit a "pohrát" a trochu odreagovat.
Takže byl zařazen závod přírodou "Štěk-treck" s několika přírodními překážkami a úkoly, které museli plnit páníčkové se svými psy.
Vyvrcholením byla nádherná výstava "o vystavování", kde mohli všichni přítomní předvést, co všechno se za těch pár dní naučili. Posuzování výstavy se ujala mezinárodní rozhodčí Ing. T. Gargušová. Jako vždy na takových akcích, se ve výstavním kruhu sešlo i více plemen a vystavovatelé na různé úrovni. Takoví, kteří se ve výstavním kruhu ocitli poprvé, ale i takoví, kteří jsou tam "jako kapři ve vodě". Jeden takový "kapřík" výstavu vyhrál - a sice Daniela Valvodová s fenkou Peggy z Gemerskej Polomy. Nutno však uznat, že byly skutečně nejlepší.
Ještě bych chtěla vyzdvihnout výkon 12 leté Míši Omelkové. Přesto, že byla ve výstavním kruhu poprvé a ještě ne s vlastním psem, ale s 10 měsíční Erotikou Queen Elsa, podařilo se jí vyhrát třídu štěňat a mladých fen a ještě úspěšně konkurovat na závěr Danče s Peggy. Míša byla prostě vynikající. Ale to není vše. Na závod terénem si s sebou vzala dvě fenky - Erinku a velkou švýcarku Natinku a s oběma zvládla proběhnout celou trať i se ziskem velmi pěkných bodů.
Prostě se nám na Slovensku "narodila" velmi nadějná mladá kynoložka.

Každý večer jsme dělali táborák a celkem slušně se nám dařilo "prohlubovat" česko-slovenské přátelství. Získali jsme spoustu nových kamarádů a navázali nová, krásná přátelství.

Děkujeme slovenskému klubu za pozvání a budeme se těšit, že i na Slovensku se krásná a velmi prospěšná tradice pořádání takovýchto setkání "ujme". Také bych chtěla poděkovat MUDr. Zitě Lukáčové - výbornému "človíčku", který se zasloužil o celý úspěšný chod tohoto víkendu.