BERŇÁK LARGO VYPRÁVÍ, aneb .....

 

JAK JSME PROŽILI NÁDHERNÝCH 10 DNÍ NA VÝCVIKOVÉM A SPOLEČENSKÉM TÁBOŘE"PŘÁTELSTVÍ 2004"OD 15. - 25. 8. 2004


Jmenuji se Largo z Gemerskej Polomy a jsem bernský salašnický pes - kluk. Strávil jsem se svojí milovanou paničkou Jarkou nádhernou dovolenou a chtěl bych se o zážitky z ní s vámi podělit.

Jako místo letošní dovolené, spojené se vzděláváním a výcvikem jak páníčků, tak pejsků, zvolily moje paničky Jarka a Markéta - Autokemp Roudná u Soběslavi (řadě majitelů švýcarských sal. plemen je znám z pořádání již dvou klubových výstav). Je to překrásné místo, s prostornými chatkami, situovanými dokola zeleného prostranství. Okolo je lehce přístupný les a hned u lesa nádherná, obrovská louka. Také v kempu jsou další zelené plochy na cvičení. Hned vedle kempu je rybník, kde se mohli koupat naši páníčkové a pár minut pěšky je nádherný, veliký rybník, obklopený lesy, s vůní rašeliny, kde jsme se mohli koupat my pejskové a samozřejmě páníčkové s námi. Když jsme popošli ještě pár stovek metrů dál, dostali jsme se k Lužinici. Když k tomu ještě přičteme cca 5 dní tropických veder, užili si i milovníci vody a koupání i opalování. Také si páníčkové pochvalovali, jak tam dobře vaří a jaké mají dobré pivečko. Prostě se měli fajn. Byla navázána nová přátelství a celý pobyt proběhl v překrásně pohodové atmosféře.

Většinu času jsem tam byl jenom s mojí paničkou Jarkou, protože druhá panička Markéta má novou práci a nemohla dostat dovolenou. Ale bylo tam hrozně moc hodných a ochotných lidí, kteří mojí paničce pomáhali při pořádání všech akcí, takže se všechno povedlo. A protože byl program velmi, velmi bohatý, seznámím vás se vším, jak to šlo den po dni.

Pravidelným denním programem pro každý den byl výcvik v jednotlivých družstvech. Na táboře byla celkem 4 družstva, která měli na starosti:
- štěňátka už od 3 měsíců věku Markétka Paslerová. Učila nejen štěňátka, ale také jejich páníčky, jak
vlastně mají se štěňátky zacházet a co všechno potřebují. Také na společné hrátky si našli všichni čas.

- psí kluky a holky, kteří již odrostli štěněčím chlupům, ale ještě nebyli dostatečně připraveni na nějaké
precizní výkony měl náš kamarád Láďa Šíma.

- družstva, která se připravovala na zkoušky ZOP a ZPU 1 si vzali na starost kamarádi mojí paničky a
již zkušenější kynologové - Janička Dohnalová a Vašek Lehký.

Všechna družstva se scházela většinou dvakrát denně při plnění svého denního programu.
Také jsme každý den nacvičovali ve výstavním kruhu. Mladší pejskové hlavně to, jak mají ukazovat zoubky, např. když půjdou na svod mladých nebo pak na bonitaci a výstavy. Kluci také to, když jim rozhodčí kontroluji varlátka. Také tam paničky měly měřidlo na pejsky a každého pejska na něj zvykaly.Veškeré úsilí v kruhu pak mohli všichni páníčci zúročit při vyvrcholení pobytu - výstavě O pohár LVT Přátelství 2004.

PONDĚLÍ - hlavním bodem programu bylo uvítání účastníků a rozdělení do družstev. Odpoledne pak byla ukázka tance se psem Romany Polické a fenky velkého švýcarského sal. psa Natinky.

ÚTERÝ - všichni byli velmi zvědaví. Přijel nás navštívit a popovídat si "psí psycholog" Ruda Desenský.
Jeho povídání bylo velmi zajímavé. Vyprávěl, jaké to je zachranovat pejsky, kteří natolik ztratili kontakt s člověkem nebo důvěru, že jsou pak velmi nebezpeční. Měl s sebou psa plemene Československý vlčák, kterého jako jednoho ze tří, dovezl z Francie a zachránil tak před smrtící injekcí. Pejsek se jmenuje Oxík a zatím nemá důvěru k lidem. Ještě s ním také byla fenka bernského salašnického psa Enny od Todeňské studánky. (Ruda jí důvěrně říká "Enoušek"), která u Rudy Desenského dožívá v poklidu a mazlení svůj život, nyní již s velkými potížemi s těžkou dysplazií.
Rudovi Desenskému se u nás určitě líbilo, byl se pak na nás podívat ještě dvakrát. Moje panička mu moc děkovala, protože byl velmi, velmi ochotný a dokázal poradit mnoha páníčkům, kteří mají se svými pejsky problémy. Na památku dostal přikrývku s nádherným vlkem a táborovou medaili.

STŘEDA - také velký svátek. Své špičkové umění nám přijela předvést Jihočeská záchranná brigáda, vedená svým velitelem a velitelem záchranářů v Čechách - p. J. Sedlákem. Nejprve jsme mohli vidět ukázky záchranných prací ve vodě. Jak pejsci umějí přitáhnout nehybný člun nebo lehátko s člověkem. Potom, jak dokáží pomoci topícímu se člověku.
Pak jsme se přesunuli na mýtinku do lesa (stále panovala velká vedra) a v lese proběhla ukázka vyhledání v nepřehledném porostu. Pak p. Sedlák páníčkům vyprávěl, jaké to je, když např. zachraňují lidi z trosek po zemětřesení a jiných katastrofách nebo jak hledají ztracené děti nebo - bohužel - utonulá těla. Vyprávění bylo opravdu moc zajímavé a páníčkové se zase dozvěděli hodně nového.
Večer si děti uspořádaly (za přítomnosti rodičů) krásnou diskotéku v budově na hru stolního tenisu. Samy si tam uklidily a jeden z těch starších dělal diskžokeje. Diskotéky se zúčastnily i ty nejmenší děti a všechny byly nadšené.

ČTVRTEK - přijel můj kamarád ze cvičáku Alfík (pes - rotweiler), dvojnásobný účastník mistrovství světa RTW a také vítěz mistrovství republiky bez rozdílu plemen v kategorii IPO 3, což je nejvyšší zkouška mezinárodního zkušebního řádu. A tento vrcholný výkon přijel také se svým pánem Láďou Růžencem předvést na náš tábor. Byla to ukázka vrcholného vynikajícího výkonu a souhry pána a psa. A to už Alfíkovi táhne na 9 rok, takže to není tak rychlé, jako v jeho vrcholné formě, ale stejně to bylo super.
Večer měly děti karneval. Masek se sešlo opravdu hodně, byly tam 2 červené karkulky, ohniváček, kouzelník, siamská trojčata, lesní mužíček, tanečnice a další. V průběhu karnevalu, který byl pod širým nebem, probíhaly různé soutěže a taneční kreace.

PÁTEK - o pátku by se dalo říci, že byl ve znamení besed. Dopoledne se sešla parta nadšenců, kteří mají vážný zájem o chov a moje panička spolu ještě s dalšími povídali o tom, co je potřeba k uchovnění pejska a fenky. Jak probíhá svod mladých, co je potřeba k zajištění RTG kyčlí a jak pak připravit pejsky na bonitaci. Jak potom vybírat chovné jedince a jak vypravovat štěňátka do světa.
Odpoledne pak byla zajímavá beseda s MVDr. Benčíkem o výživě pejsků, spojená s prezentací krmení od firmy Happy Dog a event. možností jeho zakoupení. Naše smečka a skoro všichni pejskové na našem cvičáku toto krmení baští a moc a moc nám chutná a jsme po něm silní a svalnatí.

SOBOTA - tento deštivý den byl zasvěcen našim prázdninovým radovankám: "O železného a hliníkového psa". Kategorie o železného psa byla ještě rozšířena o obrany podle ZM. Sešlo se celkem 36 závodníků a bylo to nádherné soupeření. Byly tu také zajímavé disciplíny, např.: - štěkání na zpěv psovoda, - převoz pejska v kolečku, - přecházení nepříjemného materiálu, - přecházení houpačky, - sedni, lehni, vstaň na stole, - aport vajíčka nebo špekáčku (špekáček byl v kategorii o železného psa a já jsem ho ihned spolkl, aby mi ho náhodou někdo neukradl), - běh pejsků na čas, rychlost, - psovodi stříleli z praku na cíl (pejsek ležel u nohy psovoda), - navlékání pejsků do postroje a přenášení a další. Byla to opravdu moc velká sranda, všichni se moc snažili.
Teď se musím pochlubit, protože my jsme s paničkou vyhráli kategorii "O železného psa" a proto jsem, já Largo - bernský salašnický pes - opravdu železný pes.
Po obědě se pak předávaly ceny, medaile prvním třem a vždy prvních pět dostalo tričko a krmení. Tímto pořadatelé děkují firmě Happy Dog za sponzorování této akce.

NEDĚLE - už takřka tradičně patřila naší krásné táborové výstavě - III. ročníku "O Pohár LVT Přátelství". Výstavy i se soutěžemi se zúčastnilo přes 50 startovních čísel. Byly vypsány tři třídy, stejné ve fenkách i pejscích (štěňat a dorostu, dospívajících a otevřená). Posuzoval nám mezinárodní rozhodčí p. V. Adlt.
Tato výstava je o vystavování, o nejkrásnější souhře psovoda a pejska a letošním absolutním vítězem se stal pejsek Amor Queen Elsa se svým páníčkem M. Kostkou. Pořadatelé současně děkují firmám BONO a A´VET Hill¨s za sponzorské dary soutěžícím.

PONDĚLÍ - pondělní podvečer patřil ukázce Canisterapie a vyprávění o praktickém využívání. Aktivně, s bernskými salašnickými psy a fenkou zlatého retrívra, provozují canisterapii - Jana Dohnalová, Jana Pečenková, Václav Lehký.
Večer pak patřil táboráku s opékáním špekáčků, aby se odreagovali všichni ti, kteří nastupovali v úterý na zkoušky. U táboráku byla velká sranda, ale stejně se páníčkové poměrně rychle rozcházeli - samozřejmě, že zkouškaři první.

ÚTERÝ - patřilo hlavně zkouškám. Zkoušek se zúčastnilo celkm 13 pejsků a fenek a z toho 4 neudělali. Zkoušky posuzovala rozhodčí z výkonu - paní Jana Svobodová.
V kategorii ZOP úspěšně složili zkoušky berňáčci:
Carmino Berfan - 93 bodů, Cirano z Mokrovous - 92 bodů, Amor Queen Elsa - 87 bodů, Cappy z Mokrovous - 82 bodů.
V kategorii ZPU 1: berňáčci: Cathy Loučská kotlina - 120 bodů, Annie z Mokrovous - 115 bodů a fenka velkého švýcarského salašnického psa: Nathie Refugium - 112 bodů.

Paničky a všichni organizátoři ještě jednou gratulují všem zúčastněným a současně moc děkují všem sponzorům. Také chtějí opravdu moc poděkovat podpoře, jak finanční, tak organizační od Klubu švýcarských salašnických psů ČR.

STŘEDA - byl to takový smutný den. Ještě se všichni loučili v družstvech, poseděli, popovídali, pejskové si pohráli. Protože bylo ještě poměrně hezky, někteří si šli ještě s pejsky zaplavat. Do vody ovšem z páníčků skočil už jenom Vašek, nikdo jiný neměl tu odvahu. Také já jsem si byl krásně zaplavat.
Pak přišlo loučení, páníčkové se pořád jenom olizovali, chytali packama a tekla jim voda z očí. To jsem nechápal a tak jsem potom usnul hlubokým spánkem velmi unaveného pejska, který musel všechno celých 10 dní sledovat.

Všichni tam na závěr prohlašovali, že už se moc a moc těší na jarní výcvikový a společenský víkend a samozřejmě na Letní výcvikový a společenský tábor "Přátelství" v roce 2005. To bude již IV. ročník.
A kdo si chce naplánovat již nyní dovolenou, tábor bude v Roudné od 13. - 28. 8., s tím, že výcviky budou probíhat od 14. - 27. 8.
o zážitky se s vámi podělil berňák Largo z Gemerskej Polomy

přímý účastník táborového dění a miláček svojí paničky Jaromíry Sojkové