Jak bylo na IV. Ročníku LVT Přátelství 2005 v Roudné

O našem táboře již bylo napsáno hodně, ale přesto mi to nedá, abych se i letos nezmínila o jeho průběhu a nepřidala pár fotografií do fotogalerie.

Bohužel, oproti jiným ročníkům nám nepřálo počasí. Mnoho dní nám propršelo nebo také byly přeháňky. Ale ukázalo se i sluníčko, které nám umožnilo také pár dní si jít zaplavat s pejsky do nedalekého rybníka v lese.

Běžné dny na táboře probíhaly v duchu průběžného výcviku v několika družstvech, podle věku a šikovnosti přítomných pejsků i psovodů.

Tady bych chtěla moc poděkovat za obětavou práci našim kamarádům, kteří se vedením výcviků ujali, byli to: Janička Dohnalová, Markétka Paslerová, Andrea Křivánková, Markéta Sojková, Vašek Lehký a vypomohli nám také: Romana Polická a Hanka Antušková. Ještě jednou moc, moc díky, bez vás, naši milí kamarádi, bychom to vůbec nebyly schopné zvládnout.

Také moc a moc děkujeme členkám KŠSP Janě Dohnalové a Janě Pečenkové za ukázky Canisterapie, kterou již několik let se svými fenami BSP úspěšně provozují na úkor svého volného času.

Naše díky také posíláme Romaně Polické za krásnou ukázku tance se psem s její fenkou VŠSP a Evičce Hyklové za ukázku toho, co už se s Douškou, jako nadaným asistenčním psem, naučila (svlékání ponožek sedícímu pánovi).

Nechci ale ani zapomenout na úžasnou ukázku nádherných obran podle NZŘ (ZVV1) mého psa BSP Larga z Gem. Polomy, které by nám mohlo závidět spoustu majitelů a psovodů pracovních plemen psů.

Řada psů se také věnuje výcviku záchranářských prací a dalším i novějším kynologickým sportům (např. Flyball – fenka APZ).

Z uvedeného výčtu je zřejmé, že i naše švýcarská salašnická plemena psů se mohou a jsou schopna věnovat řadě kynologických sportů a činností, což jim částečně nahrazuje původní „práci“ na salaších a statcích se sedláky. Naše plemena opravdu nejsou jenom pro okrasu nebo na zahrady, v nejhorším případě do kotců. Zaslouží si naši pozornost a péči a vždy nám ji stonásobně vynahradí svojí radostí a vděčností.

Ale ještě se vrátím k táboru. Mimo výše uvedené jsme měli čtyři stěžejní akce. Už velmi tradiční prestižní táborovou výstavu „O Pohár LVT Přátelství“, která je celá zaměřená na ideální souhru psovoda a psa. Posuzoval a výstižný komentář nám ke všemu poskytl mezinár. rozhodčí p. Vladimír Adlt. Tímto mu moc děkujeme za to, jak je ochoten se naší neoficielní výcvikové akci věnovat. Pro zúčastněné bylo připraveno mnoho krásných cen, pohárů a věcných darů vč. krmení od sponzorů.
Tímto bych velmi ráda poděkovala sponzorům: firmě Euroben s.r.o. – krmení Happy Dog.
                                                                                            
firmě BONO s.r.o.,
                                                                                             firmě BRAUN s.r.o. (poháry, medaile),
                                                                                             pí. Romaně Stejskalové, která věnovala část pohárů.

Bez jejich pomoci by naše výstava nebyla na takové nádherné úrovni, na jaké je.

Dalším důležitým dnem v našem programu byly zkoušky podle řádů Kynologické jednoty. Posuzovala rozhodčí: Jana Svobodová. Zkoušky úspěšně absolvovali:

ZOP:                               Bára Labská (12 let !) fenka BSP Libra Lamia Mater       98 bodů
                                         Eva Hyklová fenka BSP Dea z Modrovous
                                         Ivana Pavlů fenka VŠSP Emina Finbos
                                         Pavel Tengler pes BSP Dan z Chrtnického dvora

ZPU1:                            Jiřina Kostková fenka BSP Cappy z Mokrovous
                                        Hana Antušková pes BSP Justin z Akátové aleje

Naprosto jedinečnou ukázkou souhry psovoda a psa byl výkon 12 leté Báry Labské, která získala bezkonkurenčně nejvíce bodů a složila zkoušku ZOP na výbornou.

A dostáváme se ke dvěma zábavným výcvikovým akcím. Naprosto super novou akci byl „Hafícross“. Orientační závod psovoda se psem, vedoucí lesem a proložený zajímavými disciplínami. Namátkou uvádím:
- pes odložený na pařezu a psovod hází šiškami na cíl.
- pes přechází ležící klády bez doteku na zem.
- psovod se psem podlézají přírodní tunel, vyrobený v hlubokém příkopu.
- plazení psovoda a psa pod překážkou.
- procházení labyrintu, kdy psovod má nejen psa, ale na tácku míček.
- přeskakování vodního příkopu.
A jako zlatý hřeb plavání psovoda se psem k bojce a zpátky.

Celá akce byla moc super, všichni účastníci na ni velmi rádi vzpomínáme a děkujeme pořadatelům – části výcvikářů a části účastníků tábora, obzvláště dvěma hlavním duchovním otcům: Vašku Lehkému a Tomáši Antuškovi.
Příští rok určitě zase takový krásný závod zorganizujeme.

Druhým velmi zajímavým závodem byl „Závod o Železného a Hliníkového psa“. Závod byl uspořádán na výcvikovém place a byla to vlastně taková „dráha“ pro pejsky se psovody, různého stupně obtížnosti, podle věku pejsků. Byly různé překážky: přechod nepříjemného materiálu, házení míčků na cíl-pes odložen, pes probíhá tunelem, převážení psa v kolečku, slalom mezi tyčemi se psem u nohy, oblečení pejska do kšír pořadatele a jeho přenášení, střílení šiškami z praku na cíl-pes odložen u nohy, překážka „áčko“.
Do závodu "O železného psa" byly vloženy ještě obrany podle ZM.

Na závěr obou závodů také proběhlo slavnostní vyhlášení pro všechny zúčastněné a všichni si odnesli nějakou pozornost. Nejlepší byli odměněni hodnotnými cenami.

Ještě uvedu ve stručnosti pár dalších akcí, které průběžně na táboře proběhly. Pro děti to byly:
- karneval – velké díky hlavní pořadatelce Bohunce Pavlatové.
- výtvarná soutěž a soutěž v modelování. Děti vyrobily nádherné obrázky i sošky z modelíny. Samozřejmě, že u většiny byli hlavním a stěžejním tématem výtvarných děl pejskové. Za jejich uspořádání také velký dík B. Pavlatové, které současně musíme poděkovat za nádherné keramické medaile s různými ozdobami, které na tábor vyrobila.

Pak byly akce pro všechny účastníky:
- táborák s opékáním buřtů
- pěvecká soutěž „O zlatého brabce“ na melodii písničky Dělání a s určenými 5 povinnými slovy: tábor, pejsek, Lužnice, meloun a pyžámko. Setkali jsme se s nádhernými pěveckými i autorskými výtvory. Vítězná písnička, kterou uvedu na konec, byla odhlasována, jako táborová hymna.
- Dvakrát jsme měli posezení s R. Desenským, tzv.: „psím psychologem“. Těm, kteří se na něj obrátili o radu a pomoc se s ochotou věnoval.
- Uspořádali jsme několik besed: o vystavování, o výcviku a výcvik. řádech, o chovu a jak se připravit na první krytí a porod své fenky.
Velmi zajímavou přednášku MVDr. Bednáře z kliniky HK VET - o vyhodnocování dysplazie kyčelních kloubů jsme pro zájemce promítli (se souhlasem autora) z videozáznamu.

Je možné, že jsem ve výčtu aktivit z tábora na něco zapomněla, ale to není podstatné. Podstatné a důležité jsou dvě věci. Každý, kdo se se svým pejskem tábora zúčastní pro něj udělá to nejlepší, co může. I když s ním zrovna nesloží žádné zkoušky a nebude z něj super poslušné zvíře, ale každý pejsek se tu učí začleňovat do velké smečky lidí i psů, což může jeho chování jenom pomoci. Současně se zde učí páníčkové třeba takové základy, jak se svým psem zacházet a jak ho učit a vychovávat.

A co je důležité - opět se tu sešla super parta lidí, kteří mají stejný zájem a ten je částečně nebo plně pohlcuje. Stejně, jako počasí, kdy se občas zamračilo a občas zase zasvítilo sluníčko, to i mezi námi občas zajiskřilo, ale vždy to bylo pro dobro věci a vždycky jsme si dokázali pak v klidu posedět a o všem popovídat.
Sice název tábora Přátelství je míněn jako přátelství člověka a psa, ale je velkým štěstím, když se díky takovýmto akcím podaří najít partu přátel, která člověka za žádných okolností nezradí a dokáže jednat fér a na rovinu a toho já si osobně ze všeho nejvíc vážím.

DÍKY VÁM VŠEM PŘÁTELÉ ZA NEZIŠTNOU POMOC PŘI POŘÁDÁNÍ VŠECH NÁROČNÝCH AKCÍ NA TÁBOŘE.

Budeme se moc těšit, až se zase sejdeme v Roudné u Soběslavi v sobotu 12. 8. 2006 v odpoledních hodinách.

Jak jsem slíbila, na závěr ještě uvádím táborovou hymnu, kterou složila Eva Stupavská a pak zazpívala tři děvčata školního věku: Eva Stupavská, Jana Stupavská a Veronika Oulíková. Píseň se zpívá na melodii známé pohádkové písničky: Dělání


PSÍ POHODIČKA

Když pes neposlouchá, tak dost divočí, na maják ti šplouchá, když s tebou zatočí.
Mohl bys tábor zkusit, jinak tě trefí šlak. Psa budeš chvilku dusit, zlobit může pak,
Zlobit může pak ………

Refrén:
Štěkání, štěkání, to páníčka ochrání. Štěkání, štěkání, to znám.
Vstávání, vstávání, to nám hrůzu nahání. Vstávání, vstávání je děs!

A tak tady v Čechách, na kraji Lužnice. Hafíků tábor štěká, cvičit chtěj velice.
Pamatuj na krmivo, k svačině meloun byl. Páníčci měli pivo, tak se tu kdekdo zlil,
Tak se tu kdekdo zlil……

Refrén:
Plavání, cákání, a pyžamko na spaní. Za chvíli, za chvíli je den.
Blafání, drbání, máme vás rádi .. hafani. Jak s vámi, jak s vámi jsem rád.


Tak za necelý rok v Roudné si ji po nástupu zazpíváme. Učte se, přátelé :-)

Všechny milovníky a majitele tříbarevných miláčků zdraví Jaromíra Sojková - TUT